Czesław Gałużny
Uprawiam malarstwo i rysunek. Zajmuję się także projektowaniem wnętrz, malarstwem ściennym, realizacją rzeźb oraz edukacją. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy, członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Uczestniczyłem w licznych plenerach malarskich, w blisko 500 wystawach zbiorowych-środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, oraz pokazywałem swoje obrazy na 86 wystawach indywidualnych.
Za swą twórczość byłem wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jestem laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za rok 2000 oraz Pierwszej Nagrody II Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu, otrzymałem również, wraz z Janem Funkiem, wyróżnienie za projekt Pomnika Żołnierza Polskiego. Ponadto otrzymałem wyróżnienie fundowane przez Ministra Kultury i Sztuki na Biennale Pasteli w Nowym Sączu, wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa w Częstochowie oraz wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, zostałem także odznaczony Srebrną Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.
W dniu 3 czerwca 2013 roku zostałem odznaczony-odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
We wrześniu 2013 roku zostałem nagrodzony na VI Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowy Sączu (jako jeden z laureatów), Medalem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Pejzaż zimowy
pastel, 46x66
z cyklu: Spotkania IV
akryl płótno, 60x40
Pejzaż
akryl płótno, 50x70

GORĄCE LATO KOBIET

wystawa do 23 lipca

czyli wystawa malarstwa Czesława Gałużnego, znanego śląskiego artysty, który odcisnął głęboki ślad w kulturze Śląska i kraju. Czesław jest również poetą oraz świetnym krytykiem sztuki i wybitnym jej znawcą. Często występuje w Radiu Katowice, gdzie można posłuchać jego artystycznych recenzji i opinii.
21 lipca, o godz. 17:00 odbędzie się wieczór autorski z artystą. Czesław opowie nam o swojej twórczości, życiowych inspiracjach; o trudzie przekazywania wiedzy innym, szczególnie że jest również wykładowcą dla osób niepełnosprawnych i dzieci autystycznych. Posłuchamy też jego wierszy, które często nasuwają mu się podczas malowania obrazów.
Poza tym prowadzi warsztaty malarskie dla kilkunastu grup artystów amatorów. Już wkrótce będzie gościł z kilkoma swoimi słuchaczami w Szczyrku, na plenerze malarskim.
Czesława znamy nod wielu lat. Wielokrotnie brał udział w naszych plenerach malarskich im. J. Dudy Gracza. Jest lubiany przez innych artystów i ma dla każdego wiele szacunku i akceptacji. Uwielbia kobiety i darzy wszystkie osobistą adoracją. Stąd też pomysł na obecną wystawę, a że mamy niesamowite upały, to gorące lato udzieliło się wszystkim...

(obrazy są malowane akrylem na płótnie lub płycie)

Ty i Ja - kuracjuszki
50x70
Gdzie jest barbarzyńca II
100x130
Julita
70x80
Bieszczady I
50x70
Fragmenty
70x90
Sławków - dworek
50x70
Stoły I
100x70
Fragmenty IV
70x90
Fragmenty XI
70x100
Gdzie jest barbarzyńca III
100x130
Gdzie jest barbarzyńca I
100x130
Sen
olej, 130x100
Poblaski VII
50x70
Poblaski XIII
50x70
Poblaski III
50x70