wydarzenia/events 

Wydarzeniem artystycznym jest: wystawa, koncert, wernisaż, finisaż, edycja premiera, spotkanie z twórcami kultury, happening, instalacja, performans, manifestacja, akcja, flash mob, spektakl, występ, seans, parada, zbiórka, ognisko ze śpiewami, dancing, itp. Ale to wciąż za mało, aby zakończyć rozważania nad synonimami tego pojęcia. Wydarzeniem artystycznym jest również sam proces wykonywania dzieła przez artystę, to są próby aktorów i orkiestr dętych, zdjęcia filmowe, zajęcia warsztatowe robienia koronek, pokazy rzeźby i rękodzieła artystycznego.

40 na 40 - spotkanie z twórczością Grzegorza Steca 

W dniu 10 listopada mieliśmy przyjemność otworzyć wystawę malarstwa Grzegorza Steca, a także posłuchać w wykonaniu artysty, jego poezji, która jest dopełnieniem do twórczości malarskiej.
Wieczór zrobił się bardzo zaczarowany, wręcz hipnotyczny. Grzegorz, świetny narrator, ujmująco opowiadał o swojej twórczości, o swoich obrazach i wydarzeniach z życia artystycznego.
No cóż, 40 lat pracy artystycznej, to rzeczywiście kawał czasu, aby przeżyć w zasadzie wszystko, co artystę może spotkać na jego drodze. A działo się bardzo wiele i chociaż Grzegorz tym się nie chwali, to było wiele wydarzeń i zdarzeń, gorszych i lepszych, smutnych i radosnych, mniej lub bardziej interesujących, ale jedno było niezmienne: jest artystą wielkiej miary, którego malarstwo jest ponad czasowe. Artysta dysponuje nieprzeciętnym warsztatem twórczym, olbrzymią wrażliwością i sięga do rzeczy i miejsc, o których nawet nie wiemy, że są. A on wie i pokazuje nam to, co chce pokazać. I to właśnie zwala z nóg.
Wszystkiego najlepszego Grzegorzu i czekamy na nowe dzieła!

po powitaniu artysty i gości rozpoczął się wywiad rzeka, prowadzony przez Kasię

Grzegorz opowiadał o swojej twórczości  i czytał wiersze

oczarowana publiczność...

z rąk dyrektor MOKPI, artysta wraz z żoną otrzymali pamiątki ze Szczyrku,

album fotografii Jacka Żaby, a od nas szklane kwiaty, a w szklanej butelce cytrynówkę

...powołuję do życia byt, który żyje swoimi prawami... 

Taki tytuł nosi świetna wystawa ANDRZEJA FOGTTA, która rozpoczęła się w zaprzyjaźnionej ZOFIA WEISS GALLERY, przy ul. Sławkowskiej 12, w Krakowie.
Andrzej Fogtt prezentuje tam kilkanaście obrazów ze swojej słynnej kolekcji portretów, m. in. Jana Matejki, Wojciecha Weissa, Stanisław Wyspiańskiego, Jonasa Sterna, Józefa Szajny. Poza nimi są słynne obrazy Andrzeja z Kuraszewa oraz abstrakcje o niesamowitym oddziaływaniu na widza, nie tylko kolorystycznym, ale chodzi też o wielkość obrazów, zajmujących duże powierzchnie ścian. (nota bene: był problem z wprowadzeniem kilku obrazów do pomieszczeń Galerii, ale udało się).
Obrazy Andrzeja Fogtta można zakupić na miejscu, jak również nasza Galeria może pomóc w realizacji ewentualnego zamówienia.
Finisaż wystawy: 12 listopada, godz. 19:00, Zofia Weiss Gallery. Odbędzie się losowanie albumu A. Fogtta.

Zofia Weiss i Andrzej Fogtt

Barbara Bator przy obrazie Andrzeja fogtta

obrazy i portrety

MIŁOŚĆ CI WSZTSTKO WYBACZY - KONCERT LUCYNY ORDON-KLIMCZAK

W dniu 19 października odbył się drugi recital Lucyny Ordon-Klimczak i Grzegorza Klimczaka, tym  razem z piosenkami Hanki Ordonówny. Lucyna mocno oczarowała słuchaczy, co zakończyło się jeszcze wieloma bisami i oczywiście wspólnymi fotkami z artystką.
Koncert odbył się w tle wystawy Magical Dreams V, co dodało jeszcze uroku i tajemniczości tak recitalowi, jak i jego atmosferze. 

HOME WARSAW EXPO 2019- TARGI DESIGNU

W dniu 3 - 6 października nasza Galeria wzięła udział w targach desingu, architektury i sztuki HOME WARSAW EXPO 2019, które odbyły się w Nadarzynie, pod Warszawą. W sześciu halach o długości 500 m każda, wystawiło się kilkaset firm oraz dziesiątki galerii i artystów.
Nasza Galeria pokazała twórczość ceramiczną Joli Hermy-Pasińskiej, fotografie Ewy Ćwikły i metaloplastykę Tima Roosena. Zainteresowanie publiczności naszym stoiskiem było bardzo duże. Szczególną uwagę przykuwały ceramiczne lampy i fotografie.
Rozmach i wielkość tych targów przykuwa uwagę wielu ludzi, którzy przyjeżdżają na nią z całej Polski. Warto tam jechać, jako wystawca i poszukujący innowacyjnych rozwiązań dla swojego domu, czy mieszkania. 

przygotowanie stoiska

Jola Herma i Kasia

fotografie Ewy Ćwikły

rzut oka na wystawę galerii

ostatni dzień

ŚWIATŁO REMBRANDTA - wystawa fotografii EWY ĆWIKŁY

W dniu 26 lipca rozpoczęliśmy również wystawę fotografii EWY ĆWIKŁY - ŚWIATŁO REMBRANDTA.
Artystka od wielu lat mieszka w Holandii, gdzie przede wszystkim zajmuje się fotografią artystyczną. Jej prace znane są na całym świecie. Mają niesamowity klimat, a jeden z naszych artystów malarzy powiedział, że z jej fotografii można byłoby uczyć się malarstwa.
O niektórych tajnikach swojej twórczości, Ewa opowiedziała na spotkaniu autorskim, które miało miejsce 25 sierpnia, w Bator Art Gallery, przy ul. Myśliwskiej 60.
Artystka pokazała również swoje zdjęcia nagradzane przez wiele czasopism europejskich i amerykańskich.

występ Rafała Gluzy był

 niespodzianką dla Ewy,

która bardzo polubiła Szczyrk

Kasia przeprowadziła

interesujący wywiad z artystką

goście schodzą się...

Ewa opowiada o swoich fotografiach

Ewa z mężem, Grzegorzem

i jeszcze wspólna fotka

IKARY - spotkanie autorskie z MARKIEM LUZAREM

9 sierpnia odbyło się spotkanie z reżyserem i artystą malarzem, Markiem Luzarem. Marek jest autorem filmów dokumentalnych, o laureatach nagród kulturalnych prezydenta miasta Bielska-Białej IKARY. W trakcie spotkania pokazał swój najnowszy film, z tegorocznych nagród, w którym zaprezentował sylwetki 10 nagrodzonych artystów. W spotkaniu wzięły udział dwie laureatki Ikarów: Eryka Ginek-Pytlowany (muzyk i pedagog) oraz Renata Piątkowska, pisarka. Warto tutaj zaznaczyć, iż pani Renata przygotowuje książkę dla młodzieży, o zapomnianym przez rodzimą historię, jedynym w Polsce i Europie obozie koncentracyjnym dla dzieci, który w trakcie II wojny światowej funkcjonował w Łodzi, przy ul. Przemysłowej. Potrzeba napisania tej książki wynika z jej buntu przeciwko upowszechnianiu przez media brutalności, rozlewowi wirtualnej krwi i traktowania wojny, jako swoistej adrenaliny dla młodzieży.
Autorem posągów Ikary jest znany artysta z Bielska-Białej, Krzysztof Krzysztof.
W trakcie spotkania widzowie mieli okazję obejrzeć animowany dokument o laureatach, wykonany przez M. Luzara. Jak reżyser podkreślił, często wykonanie trzyminutowych filmów, ukazujących sylwetki laureatów, graniczy z cudem uchwycenia najważniejszych rzeczy, związanych z taką osobą, ponieważ nie są to ludzie tuzinkowi i często pokazanie ich osiągnieć wymagałoby wielogodzinnych filmów dokumentalnych. No, ale taki jest wymóg organizatora Ikarów i trzeba się dostosować.
Po zakończeniu filmowego pokazu i wstępnych opowieściach laureatek o swojej pracy twórczej, rozgorzała ciekawa, momentami gorąca dyskusja o wartościach kulturalnych, o historii, a nawet o polityce. Tym bardziej, że M. Luzar pokazał krótką zapowiedź swojego nowego filmu pt Kurierka. Jego bohaterka (w przenośni i rzeczywistości), Krystyna Harat, przewiozła w walizce, w 1942 r. do Europy Zachodniej, liczne dokumenty o zamordowaniu 16 000 ludzi w KZ Auschwitz, z nazwiskami oprawców, pieczątkami i rozkazami mordów.
Nie było to więc spotkanie łatwe i lekkie, ale twórczość M. Luzara, ta filmowa i malarska, również nie jest łatwa. Porusza rzeczy schowane, gdzieś na dnie świadomości, które budzą refleksję, ale również sumienie.

z lewej stoi Marek Luzar

ZOSTANĄ GÓRY - wystawa malarstwa JÓZEFA ŚWIERKA

W dniu 26 lipca odbyła się uroczystość otwarcia wystawy malarstwa JÓZEFA ŚWIERKA, jednego z najwybitniejszych artystów malarzy naszego regionu Beskidów. Wystawa malarstwa J. Świerka jest imprezą towarzyszącą 56. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej i pierwszą od wielu lat, ukazującą jego twórczość górską. Wystawa potrwa do 15 sierpnia br. 
Na wernisaż wystawy licznie przybyła rodzina artysty, na czele z żoną Violettą, siostrą Ireną i synem Mariuszem, również artystą malarzem. Jako współorganizatora wystawy należy wymienić również Andrzeja Kreskę, kolekcjonera obrazów Józefa i Mariusza.
Na wernisaż przybył burmistrz miasta, Antoni Byrdy i dyrektor MOKPI, Sabina Bugaj.
Wernisaż poprowadził Julian wątroba, znany poeta i wielki przyjaciel J. Świerka. Jest on współautorem albumu obrazów i grafik artysty, do których napisał wiersze. Jest ich 38. Przez ponad godzinę J. Wątroba opowiadał o J. Świerku, zahaczając o różne dykteryjki, związane z jego życiem, ale przede wszystkim poznaliśmy wiele ciekawych wierszy, które potrafią wciągnąć słuchaczy w klimat i atmosferę Beskidów, jak i twórczość J. Świerka.

Julian Wątroba czyta wiersze

Dyrektor MOKPI, Sabina Bugaj i

Burmistrz, Antoni Byrdy

GORĄCE LATO KOBIET - Czesław Gałużny

W dniu 21 lipca miało miejsce spotkanie autorskie z Czesławem Gałużnym, autorem obrazów z wystawy Gorące Lato Kobiet, kończącej się już 23 lipca. Na widzów, biorących udział w imprezie czekało trochę niespodzianek i atrakcji. Pierwszą atrakcją wieczoru był występ szczyrkowskiego muzykanta i kompozytora, Rafała Gluzy. Zagrał dla zebranej publiczności trochę beskidzkich piosenek oraz kilka utworów własnych. Na zakończenie występu wszyscy odśpiewali głównemu bohaterowi wieczoru, Czesławowi Gałużnemu 100 lat, jako że były jego imieniny. Następnie przeszliśmy do dania głównego, czyli prezentacji poezji Czesława i malowania obrazu. Artysta w sposób bardzo zajmujący i ciekawy, wprowadził zgromadzonych w tajniki kładzenia farby na obrazie, opowiedział, jak artysta myśli, podczas twórczego procesu, jakie są priorytety, czym powinien kierować się w trakcie malowania, jakich narzędzi malarskich należy używać, do czego służą, itd, itd.
Kiedy farby podsychały na płycie malowanego na bieżąco obrazu (akryle), artysta przechodził do swoich wierszy. Tu i ówdzie wtrącał dykteryjki ze swoich przygód artystycznych, kobietom prawił komplementy, opowiadał o swojej pracy edukacyjnej z młodzieżą i dorosłymi oraz osobami niepełnosprawnymi. Często nawiązywał do swoich obrazów, które były wyświetlane non-stop na projektorze. I tak się nie spostrzegliśmy, jak upłynął szybko czas (dwie godziny z okładem). Kiedy już artysta położył, ostatnią kreskę przy swoim podpisie pod obrazem, odbyło się jego losowanie. Wszyscy otrzymali poskładane karteczki i tylko na jednym było namalowane przez Sophie Bator serduszko, oznaczające wygraną w loterii. Obraz wylosowała pani Ania z Buczkowic. A że jest piękną kobietą, więc Czesław w ciągu pięciu minut stworzył czarnym pisakiem dedykację dla zwyciężczyni wraz z dodatkowymi rysunkami na rewersie obrazu, czyniąc go atrakcyjnym malarsko tak z przodu, jak i z tyłu.
Na zakończenie wieczoru Kasia Bator zaimprowizowała recital fortepianowy, na gorąca prośbę artysty i zgromadzonej publiczności.
Spotkanie i wystawa Czesław a Gałużnego zbiegła się z plenerem malarskim grupy Relacje, w której Czesław, od 20 lat sprawuje funkcje opiekuna merytorycznego i mistrza.

ostatnie szlify przed imprezą i wspólne zdjęcia

Rafał Gluza

...jeszcze chwila i zacznie się artystyczna uczta

Czesław Gałużny

recital kasi Bator

...do następnego razu...

OCZAROWANIE ŚWIATEM - piosenki Anny German

W dniu 12 lipca Galeria zorganizowała recital LUCYNY ORDON-KLIMCZAK, znanej wokalistki operowej. Lucyna zaśpiewała największe przeboje Anny German, przypominając sylwetkę, jednej z najlepszych piosenkarek polskich, o niesamowity głosie. Interpretacje piosenek A. German, w wykonaniu Lucyny, stworzyły niesamowitą atmosferę, a na twarzach publiczności widać było to wzruszenie, to uśmiech, to zapomnienie. Warto było przeżyć te chwile.
Następny recital Lucyny będzie z piosenkami Hanki Ordonówny.

Lucyna Ordon-Klimczak

akompaniuje Grzegorz Klimczak

REFLEKS

Wystawa malarstwa Haliny Nowickiej, jednej z najwybitniejszych artystek współczesnego malarstwa polskiego, kontynuuje cykl galeryjnych, wiosenno- letnich spotkań ze sztuką. I dobrze, że Halinka zgodziła się na wystawę, ponieważ lato jest porą, która najbardziej odpowiada atmosferze jej malarstwa. Powiemy inaczej: malarstwo Haliny Nowickiej to: lśnienie, błysk, światłość, blask, migot, odbicie. To zaledwie kilka synonimów słowa związanego z refleksem, ale jakże celnie oddających styl twórczości artystki. Jeśli malarz jest autentyczny i szczery w swoich obrazach, to taki musi być też w życiu. I Halinka taka właśnie jest. Jej dom ogarnięty jest miłością do ludzi i poszanowaniem praw innych. Nawet jej koty mają swoje niezbywalne prawa do kreowania swoich osobowości.
No bo jakże inaczej można namalować delikatną sieć brzozowych liści; ulotność pofalowanej wody w stawie, w której błyskają światła słońca; szum tataraku, żegnającego zachodzące słońce, czy doskonały kontrast łąki żółtych kwiatów, na tle ciemnego, wręcz groźnego, w swoim wyglądzie lasu.
Ale to wszystko trzeba po prostu zobaczyć, poczuć niesamowitość, wybuchającą z obrazów oraz nasycić wszystkie zmysły, hipnotycznym wręcz działaniem natury, według Haliny Nowickiej.
Zapraszamy zatem do Szczyrku, na spotkanie z niezwykłą osobowością twórczą, zawartą w wycinku wystawy malarstwa Haliny Nowickie. Kiedy ją zobaczycie, to świat nie będzie już taki sam.

23 czerwca odbyło się spotkanie autorskie z Haliną Nowicką. Był to wieczór niesamowitych spotkań ze sztuką, albowiem na spotkanie z Halinką przybyło również wielu artystów i to nie tylko malarzy.
Halinka podzieliła się swoimi osobistymi refleksjami na temat twórczości własnej, a że ma niezwykłą umiejętność wciągania słuchaczy i widzów w swoje rozważania, więc słuchało się jej, jak płyty winilowej lub Radia Luxemburg.
Spotkanie poprowadziły Basia i Kasia Bator, a ja polewałem wino i drinki.

Basia, kasia, halinka

halinka ze szklanym kwiatem

i też kwiaty dla halinki

Andrzej borowski

złożył meldunek

Krzysztof z uwagą ogląda

album halinki

państwo dorota i marek luzarowie

Pierwsi goście...

Pastor J. Byrt w rozmowie

z właścicielem apartamentów gronik

urocze artystki...

tomek, andrzej, halinka

A oto przyszły artysta:

leoś

2017 Bator Art Gallery. Created with Wix.com 

adres: 43-370 Szczyrk, ul. Myśliwska 60

  • Facebook Clean