wydarzenia/events 

Wydarzeniem artystycznym jest: wystawa, koncert, wernisaż, finisaż, edycja premiera, spotkanie z twórcami kultury, happening, instalacja, performans, manifestacja, akcja, flash mob, spektakl, występ, seans, parada, zbiórka, ognisko ze śpiewami, dancing, itp. Ale to wciąż za mało, aby zakończyć rozważania nad synonimami tego pojęcia. Wydarzeniem artystycznym jest również sam proces wykonywania dzieła przez artystę, to są próby aktorów i orkiestr dętych, zdjęcia filmowe, zajęcia warsztatowe robienia koronek, pokazy rzeźby i rękodzieła artystycznego.

MAGICAL DREAMS VI - Szczyrk

W dniu 11 września br odbył się wernisaż szóstej edycji wystawy MAGICAL DREAMS. Na otwarcie przyjechało 22 artystów, uczestniczących w wystawie. Natomiast w trakcie pokazu filmowego, publiczność pozdrawiali ci, którzy nie byli obecni osobiście.

Na wernisażu naliczyliśmy ok. 450 gości, zatem wielu z nich wracało w następnych dniach, aby spokojnie już obejrzeć wystawione dzieła.

Podczas wernisażu, trwającego do 2:00 w nocy, wystąpiła kapela góralska Ondraszki, a na fortepianie  przygrywał Piotr Dziadkowiec.

O posiłki dla uczestników wernisażu zadbała Stara Karczma ze Szczyrku oraz niezawodne Agata Mysłajek i Ania Kruczek. Nie zabrakło również tradycyjnej cytrynówki.

Na wystawie jest blisko 100 dzieł malarstwa, grafiki, ceramiki, szkła artystycznego i metaloplastyki. Wszystkie są wyjątkowe, a większość z nich przygotowana specjalnie Magical. Historie powstania wielu z nich są bardzo interesujące, a na kilku artyści zapisali pandemiczną rzeczywistość, która nas ciągle otacza. Znamy też dramatyczne losy zdrowotne kilku z nich, którzy pomimo zagrożenia życia i zdrowia nie zrezygnowali z uczestnictwa w wystawie. I za to im dziękujemy!

Zapraszamy na wystawę - cena biletu - 20 zł.

01.jpg

nowa elewacja Galerii

02.jpg

rzut oka na wystawę...

08.jpg
07.jpg
09.jpg
05.jpg
06.jpg
04.jpg
03.jpg
10.jpg

no to zaczynamy...

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

witamy artystów...

16.jpg

posłanka na Sejm, Mirosława Nykiel

15.jpg

...w imieniu których przemówił
Marcin Kołpanowicz

17.jpg

burmistrz Szczyrku, Antonii Byrdy

kapela Ondraszki

20.jpg

Piotr Dziadkowiec

18.jpg

jak zawsze gwarno przy bufecie

19.jpg

pod opieką Ani i Agaty

22.jpg
23.jpg

Miłosz Płonka i Piotr Figiel

25.jpg

Victoria Francisco

24.jpg

przytula się Darek Hrybik

Maja Borowicz

27.jpg

Karol Bąk

(więcej zdjęć z wernisażu znajduje się na stronie www.magical-dreams.center/zakładka HISTORIA)

TIGRAN VARDIKYAN - malarstwo

Kolejnym spotkaniem po pandemicznej rzeczywistości ostatnich dwóch lat, było spotkanie z twórczością TIGRANA VARDIKYANA, ormiańskiego artysty, mieszkającego w Polsce od 30 lat.

Tigran przechodził różne koleje losu, co nie osłabiło jego artystycznej wrażliwości, a wręcz przeciwnie, wyostrzyło spostrzeganie rzeczywistości w magicznym realizmie, często jakże spontanicznej twórczości własnej. Jego obrazy, tak charakteryzujące się przenikliwością naszej obyczajowości, absurdów cywilizacji, domniemanych wartości, o które wciąż toczymy boje, przypominaniem dawnych prawd, o których zapomnieliśmy w świecie rozwiniętego własnego ego. A jednocześnie to wszystko dzieje się z olbrzymim dystansem, jaki Tigran ma do życia i świata, a także do swojej twórczości. Jest też doskonałym "malarzem" obrazów na piasku, rysownikiem i gawędziarzem, który świetnie opanował rzadko spotykaną siłę skojarzeń, w potocznym wydaniu języka Polskiego.

Tigran jest uczestnikiem VI edycji Magical Dreams.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia, spotkanie z artystą rozłożyliśmy na pięć godzin tak, aby każdy kto chciał mógł porozmawiać z artystą bez wymiany wirusów. 

68.jpg
71.jpg
70.jpg
64.jpg
73.jpg

Papiery wartościowe Roberta Heczki

W ramach poluzowań po pandemicznej gorączce, w maju 2021 skromnym wernisażem, z zachowaniem sanitarnych obostrzeń, otworzyliśmy wystawę twórczości Roberta Heczki PAPIERY WARTOŚCIOWE.
Wystawa składa się z artystycznych wizji Roberta, przeniesionych na szary, pakowny papier, co z automatu podnosi jego wartość tak handlową, jak i staje się papierem artystycznym, niosącym kulturalny przekaz dla Polski i świata.
Robert Heczko należy do grupy naprawdę uzdolnionych artystów, których korzenie są w Ustroniu. Cykl Papierów Wartościowych jest jakby rzutem spojrzenia na rzeczywistość, niemal skadrowaną w błysku lśnienia krótkiej chwili skojarzeń z czymś, co głęboko tkwi w naszych korach mózgowych i obserwacjach życia. Tak szybko, jak przebiegają myśli artysty, tak szybko powstają obrazy, bo w przeciwnym razie nie będą tymi, którymi miały być.
Wrażliwy na teraźniejszość, na wydarzenia polityczne, obyczajowe i społeczne, Robert Heczko zapisuje naszą codzienność tu i teraz, wnosząc ogromny wkład w tradycję kultury polskiej.
r1.jpg

wspólne zdjęcie.
Ten pan przy piesku to
Robert Heczko

r2.jpg

wywiad dla Radia Katowice

r4.jpg

fani twórczości Roberta

r5.jpg

Robert Heczko i Basia Bator

r3.jpg

nasi sympatycy i przyjaciele