wydarzenia/events 

Wydarzeniem artystycznym jest: wystawa, koncert, wernisaż, finisaż, edycja premiera, spotkanie z twórcami kultury, happening, instalacja, performans, manifestacja, akcja, flash mob, spektakl, występ, seans, parada, zbiórka, ognisko ze śpiewami, dancing, itp. Ale to wciąż za mało, aby zakończyć rozważania nad synonimami tego pojęcia. Wydarzeniem artystycznym jest również sam proces wykonywania dzieła przez artystę, to są próby aktorów i orkiestr dętych, zdjęcia filmowe, zajęcia warsztatowe robienia koronek, pokazy rzeźby i rękodzieła artystycznego.

CIENKA CZERWONA LINIA

To zbiór poezji Zbigniewa Kowalkowskiego, inspirowany obrazami MAGICAL DREAMS VI. Poezja Zb. Kowalkowskiego została pierwszy raz zaprezentowana w dniu 30 października br w Bator Art Gallery. Poeta przygotował pokaz multimedialny oraz sam czytał swoje wiersze. Na fortepianie akompaniowała Kasia Bator.

Przez ponad godzinę w sali panowała zupełna cisza, a publiczność obserwowała całe wydarzenia z zapartym tchem. Zbyszek stworzył niesamowitą atmosferę i jak zauważyło wielu artystów, do których obrazów zostały napisane wiersze, potrafił znaleźć ich sedno oraz to, o czym myśleli malarze podczas ich tworzenia. Kliku też zobaczyło swoje dzieła w zupełnie innym świetle skojarzeń.

W czasie spotkania poeta zaprezentował tylko część swojej magicalowej poezji, zebranej w katalogu Cienka Czerwona Linia. Drugie tyle wierszy znajduje się w archiwum medialnym Galerii i artysty i będą prezentowane podczas kolejnych wystaw MD VI w: Rzeszowie, Włocławku, Warszawie i Poznaniu.

Katalogi z wierszami Z. Kowalkowskiego wraz z reprodukcjami obrazów są do nabycia w Bator Art Gallery.

k1.jpg
zk1a.JPG

Zbigniew Kowalkowski  

zk2.JPG
zk4.JPG

prezentacja poezji...

Kasia Bator

zk3.JPG
zk7.JPG
zk5.JPG
zk6.JPG

RECITAL CRACOW DUO - KALINOWSKI&SZLEZER

W dniu 29 października br, w Galerii miał miejsce recital fortepianowo-wiolonczelowy Cracow Duo - Jan Kalinowski & Marek Szlezer. Panowie zaprezentowali utwory, Chopina, Schumanna, Elgara i Debussy'ego. Były to nowe interpretacje znanych utworów tychże kompozytorów, co przyciągnęło uwagę licznie zgromadzonej publiczności. 

Jak zauważył Paweł Kotla, dyrektor II Beskidzkiego Festiwalu Klasyki, w ramach którego odbył się recital w Szczyrku, zgromadzona publiczność napawa go optymizmem, co do dalszych losów Festiwalu, który stanął pod znakiem zapytania, w związku z covidem. Cieszymy się, że Szczyrk staje się znowu miejscem zrównoważonego optymizmu. Finał II Festiwalu miał miejsce 31 października w Bielskim Centrum Kultury.

Koncert potrwał dwie godziny, a muzycy na koniec zagrali bisy.

c1.jpg
c2a.JPG

komitet powitalny

c2.JPG
c2b.JPG
c4.JPG

...tuż przed wyjściem na scenę

recital prowadzi Kasia Bator

c3.JPG

występ...

c5.JPG

...po występie

c6.JPG
c7.JPG
c8.JPG

z prawej: dyrektor Festiwalu - Paweł Kotla

c9.JPG
c10.JPG

Fajnie wyszło...

MAGICAL DREAMS VI - Szczyrk

W dniu 11 września br odbył się wernisaż szóstej edycji wystawy MAGICAL DREAMS. Na otwarcie przyjechało 22 artystów, uczestniczących w wystawie. Natomiast w trakcie pokazu filmowego, publiczność pozdrawiali ci, którzy nie byli obecni osobiście.

Na wernisażu naliczyliśmy ok. 450 gości, zatem wielu z nich wracało w następnych dniach, aby spokojnie już obejrzeć wystawione dzieła.

Podczas wernisażu, trwającego do 2:00 w nocy, wystąpiła kapela góralska Ondraszki, a na fortepianie  przygrywał Piotr Dziadkowiec.

O posiłki dla uczestników wernisażu zadbała Stara Karczma ze Szczyrku oraz niezawodne Agata Mysłajek i Ania Kruczek. Nie zabrakło również tradycyjnej cytrynówki.

Na wystawie jest blisko 100 dzieł malarstwa, grafiki, ceramiki, szkła artystycznego i metaloplastyki. Wszystkie są wyjątkowe, a większość z nich przygotowana specjalnie Magical. Historie powstania wielu z nich są bardzo interesujące, a na kilku artyści zapisali pandemiczną rzeczywistość, która nas ciągle otacza. Znamy też dramatyczne losy zdrowotne kilku z nich, którzy pomimo zagrożenia życia i zdrowia nie zrezygnowali z uczestnictwa w wystawie. I za to im dziękujemy!

01.jpg

nowa elewacja Galerii

02.jpg

rzut oka na wystawę...

08.jpg
07.jpg
09.jpg
05.jpg
06.jpg
04.jpg
03.jpg
10.jpg

no to zaczynamy...

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

witamy artystów...

16.jpg

posłanka na Sejm, Mirosława Nykiel

15.jpg

...w imieniu których przemówił
Marcin Kołpanowicz

17.jpg

burmistrz Szczyrku, Antonii Byrdy

21.jpg

kapela Ondraszki

20.jpg

Piotr Dziadkowiec

18.jpg

jak zawsze gwarno przy bufecie

19.jpg

pod opieką Ani i Agaty

22.jpg
23.jpg

Miłosz Płonka i Piotr Figiel

25.jpg

Victoria Francisco

24.jpg

przytula się Darek Hrybik

26.jpg

Maja Borowicz

27.jpg

Karol Bąk

(więcej zdjęć z wernisażu znajduje się na stronie www.magical-dreams.center/zakładka HISTORIA)

TIGRAN VARDIKYAN - malarstwo

Kolejnym spotkaniem po pandemicznej rzeczywistości ostatnich dwóch lat, było spotkanie z twórczością TIGRANA VARDIKYANA, ormiańskiego artysty, mieszkającego w Polsce od 30 lat.

Tigran przechodził różne koleje losu, co nie osłabiło jego artystycznej wrażliwości, a wręcz przeciwnie, wyostrzyło spostrzeganie rzeczywistości w magicznym realizmie, często jakże spontanicznej twórczości własnej. Jego obrazy, tak charakteryzujące się przenikliwością naszej obyczajowości, absurdów cywilizacji, domniemanych wartości, o które wciąż toczymy boje, przypominaniem dawnych prawd, o których zapomnieliśmy w świecie rozwiniętego własnego ego. A jednocześnie to wszystko dzieje się z olbrzymim dystansem, jaki Tigran ma do życia i świata, a także do swojej twórczości. Jest też doskonałym "malarzem" obrazów na piasku, rysownikiem i gawędziarzem, który świetnie opanował rzadko spotykaną siłę skojarzeń, w potocznym wydaniu języka Polskiego.

Tigran jest uczestnikiem VI edycji Magical Dreams.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia, spotkanie z artystą rozłożyliśmy na pięć godzin tak, aby każdy kto chciał mógł porozmawiać z artystą bez wymiany wirusów. 

68.jpg
71.jpg
70.jpg
64.jpg
73.jpg

Papiery wartościowe Roberta Heczki

W ramach poluzowań po pandemicznej gorączce, w maju 2021 skromnym wernisażem, z zachowaniem sanitarnych obostrzeń, otworzyliśmy wystawę twórczości Roberta Heczki PAPIERY WARTOŚCIOWE.
Wystawa składa się z artystycznych wizji Roberta, przeniesionych na szary, pakowny papier, co z automatu podnosi jego wartość tak handlową, jak i staje się papierem artystycznym, niosącym kulturalny przekaz dla Polski i świata.
Robert Heczko należy do grupy naprawdę uzdolnionych artystów, których korzenie są w Ustroniu. Cykl Papierów Wartościowych jest jakby rzutem spojrzenia na rzeczywistość, niemal skadrowaną w błysku lśnienia krótkiej chwili skojarzeń z czymś, co głęboko tkwi w naszych korach mózgowych i obserwacjach życia. Tak szybko, jak przebiegają myśli artysty, tak szybko powstają obrazy, bo w przeciwnym razie nie będą tymi, którymi miały być.
Wrażliwy na teraźniejszość, na wydarzenia polityczne, obyczajowe i społeczne, Robert Heczko zapisuje naszą codzienność tu i teraz, wnosząc ogromny wkład w tradycję kultury polskiej.
r1.jpg

wspólne zdjęcie.
Ten pan przy piesku to
Robert Heczko

r2.jpg

wywiad dla Radia Katowice

r4.jpg

fani twórczości Roberta

r5.jpg

Robert Heczko i Basia Bator

r3.jpg

nasi sympatycy i przyjaciele