wydarzenia/events 

Wydarzeniem artystycznym jest: wystawa, koncert, wernisaż, finisaż, edycja premiera, spotkanie z twórcami kultury, happening, instalacja, performans, manifestacja, akcja, flash mob, spektakl, występ, seans, parada, zbiórka, ognisko ze śpiewami, dancing, itp. Ale to wciąż za mało, aby zakończyć rozważania nad synonimami tego pojęcia. Wydarzeniem artystycznym jest również sam proces wykonywania dzieła przez artystę, to są próby aktorów i orkiestr dętych, zdjęcia filmowe, zajęcia warsztatowe robienia koronek, pokazy rzeźby i rękodzieła artystycznego.

Walentynki w Galerii

W dniu 14 lutego gościliśmy w Galerii po raz kolejny artystyczny duet w osobach: Lucyny Ordon-Klimczak (śpiew) i Grzegorz Klimczaka (fortepian). Tym razem, z okazji Walentynek, artyści przedstawili repertuar z najgłośniejszych przebojów o miłości: Marleny Dietrich, Anny German, Hanki Ordonówny i Edith Piaf.
No cóż...jak zawsze artyści nie zawiedli, ogromny aplauz, trzy bisy i osobiste podziękowania od niemal wszystkich zebranych, dopełniły radośnie ten uroczy wieczór. 

Telewizja w Galerii

W dniu 17 stycznia gościliśmy w Galerii TVP3 Katowice, która nagrywała materiały do programu o Szczyrku, m. in. dla TVP Polonia. Dzięki uprzejmości dyrektor Szczyrkowskiego Centrum Kultury, Sabiny Bugaj, która chciała pokazać nasza Galerię, ekipa telewizyjna nagrała kilkunastominutowy materiał o Bator Art Gallery, trochę o naszej historii, o eksponowanych dziełach sztuki. Była też muzyka Chopina i opowieść o wystawie Magical Dreams.

20's Impressions - koncert jazzowy BARTKA KALICKIEGO

W dniu 16 stycznia odbył się koncert jazzowy BARTKA KALICKIEGO pn. 20's Impressions. Jak tytuł wskazuje były to standardy przebojów muzycznych lat 20-tych i 30-tych, w interpretacji jazzowej. Artysta wykonał również swoje własne kompozycje, wcale nie odbiegające od tych znanych i lubianych.
Ciekawostką było to, że Bartek wykonywał swoje utwory używając całego fortepianu, w dosłownym sensie: grał nie tylko na klawiszach, ale używał również strun i ramy instrumentu. Oprócz tego szeleścił w pudle kartkami papieru oraz innymi przedmiotami.
Bartek Kalicki jest nauczycielem akademickim na akademiach muzycznych w Katowicach i Łodzi. Gra również z orkiestrami symfonicznymi oraz z innymi zespołami muzycznymi.

HISTORIA ŚWIATA - MALARSTWO MAŁGORZATY KARP-SOI

W dniu 12 stycznia odbył się finisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Karp-Soi HISTORIA ŚWIATA, której wernisaż nie odbył się w związku z tragicznym wydarzeniem z dnia 4 grudnia ubr.
Na spotkanie z artystką przybyło wielu gości zainteresowanych i śledzących twórczość artystki. W wywiadzie udzielonym Kasi Bator, artystka opowiedziała wiele historii, związanych z jej drogą artystyczną, a następnie oprowadziła uczestników finisażu po wystawie, opowiadając o genezie, niektórych z nich w tak zajmujący sposób, że mieliśmy wrażenie, iż uczniowie idą za swoją nauczycielką, która przybliża im meandry malarstwa.
Nasza Galeria zrobiła, mamy nadzieję, miłą niespodziankę Małgosi, ponieważ zaprosiliśmy do krótkiego występu zespół NONA COMPANY, wyłowiony przez Basię Bator, w konkursie kolęd i pastorałek w Szczyrkowskim Centrum Kultury w Szczyrku.

Małgorzata karp-soja

z mężem julianem

Małgosia i Kasia

OKRUCHY POŚWIĄTECZNE A.D.2019

W dniu 29 grudnia zorganizowaliśmy kolejne Okruchy Poświąteczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych gości, klientów, przyjaciół, sąsiadów i rodziny.
W tym roku głównym kolędnikiem miał być Rafał Gluza, który stosownie się przygotował do swojej roli, wdziewając strój góralski z baranicą i przynosząc kilka instrumentów muzycznych, również do akompaniamentu. Jednak okazało się, że do występów przygotowało się więcej osób, m. in. nasza Kasia, która nie tylko akompaniowała całemu chórowi mieszanemu, w osobach zebranych gości, ale również Ali (lat siedem), a także stawiającemu pierwsze, ale już duże kroki w nauce na skrzypcach, Jakubowi i razem z Kasią Popek, grającą na flecie bocznym, stworzyli fajną kapelę kolędniczą. Nasze stałe bywalczynie Opłatków i nie tylko, dziewczyny z Klimczoka, zaśpiewały a'capella m. in. również piękną kolędę o pustym miejscu przy stole, dla zabitych w wybuchu gazu członkom rodzinym Kaimów. Zebrani wysłuchali jej na stojąco.
W międzyczasie kliku chętnych opowiedziało o swoich wydarzeniach z życia, które ich spotkały w 2019 r. i nie tylko. Pastor Jan Byrt opowiedział o swojej drodze do Boga, ktoś inny wspomniał o fajnym wydarzeniu z życia jego rodziny, ktoś inny o wyjeździe na wakacje, itd, itd. Czasu zostało jednak zbyt mało, aby wszyscy mogli podzielić się swoimi zdarzeniami z życia. Ale wrócimy do tego podczas kolejnych Okruchów Poświątecznych.

Galeryjna Kapela Kolędnicza

śpiewa Ala

pastor Jan Byrt