wydarzenia/events 

Wydarzeniem artystycznym jest: wystawa, koncert, wernisaż, finisaż, edycja premiera, spotkanie z twórcami kultury, happening, instalacja, performans, manifestacja, akcja, flash mob, spektakl, występ, seans, parada, zbiórka, ognisko ze śpiewami, dancing, itp. Ale to wciąż za mało, aby zakończyć rozważania nad synonimami tego pojęcia. Wydarzeniem artystycznym jest również sam proces wykonywania dzieła przez artystę, to są próby aktorów i orkiestr dętych, zdjęcia filmowe, zajęcia warsztatowe robienia koronek, pokazy rzeźby i rękodzieła artystycznego.

VIBRATO - wystawa malarstwa Tomasza Klimczyka

W dniu 11 października, po pandemicznej przerwie, otworzyliśmy wystawę malarstwa Tomasza Klimczyka VIBRATO. Część obrazów powstała w okresie największych restrykcji covidowych, co świadczy, że i one miały swoje dobre strony, również dla sztuki.
Vibrato, czyli wibracja, termin związany z muzyką, określa regularne, pulsujące, niewielkie zmiany dźwięku. Używa się ich w celach ekspresyjnych, także w śpiewie, ale w malarstwie również (np punktlizm). 
Obrazy Tomasza wypełnione są ekspresją barw i kształtów, z jego własnego ogrodu i nie tylko. Niesamowite związki pomiędzy twórcą, a naturą dały oszałamiający efekt w postaci, najczęściej formatowo dużych obrazów, gdzie feeria kolorów wcale widza nie drażni. Wręcz odwrotnie, przyciąga wzrok, umysł i serce. Tak, bo najważniejsza są emocje, a tych na wystawie VIBRATO nie zabraknie.
Niestety ze względu ograniczenia antycovidowe, wernisaż ograniczył się do wizyty, tych najodważniejszych. Z artystą został nagrany film, który można obejrzeć na naszej stronie fb, Bator Art Gallery, zrobiony przez młodego, zdolnego twórcę Bartosza Stefko.  

Tomek Klimczyk z małżonką

Haliną Nowicką

wieszamy wystawę

A Bartosz robi film...

...który pokazujemy podczas wernisażu

goście i gospodarze

w obowiązkowych maseczkach

Marcela przegląda

nowy album Tomka

z lewej Piotr Figiel

Walentynki w Galerii

W dniu 14 lutego gościliśmy w Galerii po raz kolejny artystyczny duet w osobach: Lucyny Ordon-Klimczak (śpiew) i Grzegorz Klimczaka (fortepian). Tym razem, z okazji Walentynek, artyści przedstawili repertuar z najgłośniejszych przebojów o miłości: Marleny Dietrich, Anny German, Hanki Ordonówny i Edith Piaf.
No cóż...jak zawsze artyści nie zawiedli, ogromny aplauz, trzy bisy i osobiste podziękowania od niemal wszystkich zebranych, dopełniły radośnie ten uroczy wieczór. 

Telewizja w Galerii

W dniu 17 stycznia gościliśmy w Galerii TVP3 Katowice, która nagrywała materiały do programu o Szczyrku, m. in. dla TVP Polonia. Dzięki uprzejmości dyrektor Szczyrkowskiego Centrum Kultury, Sabiny Bugaj, która chciała pokazać nasza Galerię, ekipa telewizyjna nagrała kilkunastominutowy materiał o Bator Art Gallery, trochę o naszej historii, o eksponowanych dziełach sztuki. Była też muzyka Chopina i opowieść o wystawie Magical Dreams.

20's Impressions - koncert jazzowy BARTKA KALICKIEGO

W dniu 16 stycznia odbył się koncert jazzowy BARTKA KALICKIEGO pn. 20's Impressions. Jak tytuł wskazuje były to standardy przebojów muzycznych lat 20-tych i 30-tych, w interpretacji jazzowej. Artysta wykonał również swoje własne kompozycje, wcale nie odbiegające od tych znanych i lubianych.
Ciekawostką było to, że Bartek wykonywał swoje utwory używając całego fortepianu, w dosłownym sensie: grał nie tylko na klawiszach, ale używał również strun i ramy instrumentu. Oprócz tego szeleścił w pudle kartkami papieru oraz innymi przedmiotami.
Bartek Kalicki jest nauczycielem akademickim na akademiach muzycznych w Katowicach i Łodzi. Gra również z orkiestrami symfonicznymi oraz z innymi zespołami muzycznymi.

HISTORIA ŚWIATA - MALARSTWO MAŁGORZATY KARP-SOI

W dniu 12 stycznia odbył się finisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Karp-Soi HISTORIA ŚWIATA, której wernisaż nie odbył się w związku z tragicznym wydarzeniem z dnia 4 grudnia ubr.
Na spotkanie z artystką przybyło wielu gości zainteresowanych i śledzących twórczość artystki. W wywiadzie udzielonym Kasi Bator, artystka opowiedziała wiele historii, związanych z jej drogą artystyczną, a następnie oprowadziła uczestników finisażu po wystawie, opowiadając o genezie, niektórych z nich w tak zajmujący sposób, że mieliśmy wrażenie, iż uczniowie idą za swoją nauczycielką, która przybliża im meandry malarstwa.
Nasza Galeria zrobiła, mamy nadzieję, miłą niespodziankę Małgosi, ponieważ zaprosiliśmy do krótkiego występu zespół NONA COMPANY, wyłowiony przez Basię Bator, w konkursie kolęd i pastorałek w Szczyrkowskim Centrum Kultury w Szczyrku.

Małgorzata karp-soja

z mężem julianem

Małgosia i Kasia